Необачність батьків калічить здоров’я дітей

http://fortuna-gazeta.com.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=3283&Itemid=4
У період похолодання усі ми намагаємось одягнутись тепліше, щоби не застудитись. До початку опалювального сезону шукаємо різноманітні способи зігрітись. Досить часто нам на допомогу приходить горнятко запашного чаю або ароматної кави, проте не завжди маємо можливість задуматись, яку небезпеку та горе може принести родині, якщо його було залишено у доступному для дітей місці.
Молоді батьки, займаючись своїми «важливими справами», залишають своїх чад без нагляду. Гарячі рідини є найбільш поширеною причиною опіків у віковій категорії дітей від 0 до 5 років і людей похилого віку. Контакт з гарячими предметами є причиною близько 20-30% опіків у дітей (за результатами досліджень Геннадія Фузайлова у Львівській обл.). Як правило, ошпарення призводить до опіків першого або другого ступеня, але може також призвести до опіків третього ступеня.
Опік – травма тканин тіла, викликана дією тепла, електричного струму, хімічних речовин або випромінюванням. Опіки, що впливають лише на поверхню шкіри, відомі як поверхневі або опіки першого ступеня. Коли вражаються нижчі шари – це частково проникаючий опік або опік другого ступеня. Глибокий опік або опік третього ступеня – це травма, що поширюється на всі шари шкіри. З опіком четвертого ступеня пов’язане ушкодження більш глибоких тканин, таких як м’язи або кістки. Понад 12 тисяч дітей в Україні щороку отримують опіки, які, за даними статистики, займають перше місце серед дитячого травматизму. Важливо, що близько 90% з них стаються на кухні у дітей віком до п’яти років. Переважно опіки трапляються через незнання або необачність батьків. Дитина перевернула на себе горнятко з гарячою кавою, перечепилася через відро з окропом – і це лише приклад кількох ситуацій, що обертаються трагедією для малюка і сім’ї (за результатами досліджень Геннадія Фузайлова у Львівській обл.).
В Україні вживається дуже мало заходів для збереження фізичного здоров’я дітей. Саме тому для попередження опікової травми у дітей та з метою навчання батьків, з 2012 року у Львівській області реалізується освітній проект «Проти опіків» (Scald Burn Prevention Program in Ukraine). Ініціатор та керівник проекту – Геннадій Фузайлов, професор Гарвардської медичної школи, лікар бостонської клініки Shriners Hospitals for Burn Children. Вже проведено навчання сімейних лікарів, педіатрів та лікарів жіночих консультацій. Окрім цього паралельно проходить навчання батьків. Щороку понад 250 дітей звертаються за медичною допомогою в опіковий центр Комунальної 8-ї лікарні м. Львова. Інколи дуже важко врятувати життя попечених дітей, які отримали понад 50% опіків тіла. А причиною цієї трагедії є необережність та безвідповідальність батьків. Діти, які отримали опікову травму, ніколи не будуть здоровими, а батьки таких дітей усе життя будуть собі докоряти за недогляд. Тому основна мета проекту «Проти опіків» – навчити батьків як вберегти свою дитину від опіків у побуті. Поширюючи проект, ми намагаємось відкрити інший бік нашої медицини. Це розвиток освітньо-профілактичного напрямку. Уся команда нашого проекту сподівається на підтримку кожного з Вас. Не будьте байдужими до здоров’я та безпеки своїх дітей! Приділіть хоча б якусь маленьку частинку свого дорогоцінного часу для навчання.
Є можливість ознайомитись зі сторінкою нашого проекту у Фейсбуці та завітати на сайт www.burnpreventionukraine.com. І ми гарантуємо, що отримані знання нададуть Вам змогу убезпечити свою дитину від опіків у побуті. Пам’ятайте! Діти, які отримали опіки, ніколи не видужують повністю і будуть потребувати лікування та численних оперативних втручань впродовж усього життя. Це не лише величезні фінансові витрати для батьків, а й скалічене майбутнє життя дитини. Простіше та ефективніше попередити опіки. Запевняємо, що прості речі можуть врятувати життя Вашої дитини.
– Не їжте і не пийте нічого гарячого, коли дитина сидить у Вас на колінах або коли Ви тримаєте її на руках. Діти будуть тягнутися до чашки, склянки або тарілки, щоб подивитися, що в них.
– Не ставте горнятка або чайники близько до краю столу.
– Не використовуйте скатертин.
– Слідкуйте за тим, щоб дроти електричних кип’ятильників й чайників не звисали вниз.
– Готуйте їжу на далеких конфорках. Завжди ставте каструлі і сковорідки на плиту ручками назад.
– Використовуйте захисну решітку для плити, щоб Ваша дитина не могла доторкнутися до гарячих поверхонь або перевернути на себе каструлі з гарячим вмістом.
– Гасіть палаюче масло, накривши його кришкою. Ніколи не гасіть масло водою.
– Пляшечки й каша, розігріті в мікрохвильовій печі, часто здаються лише теплими, хоча всередині обпікаюче гарячі. Тому ретельно перемішайте їжу і скуштуйте її, перш ніж приступити до годування дитини.
– Не залишайте на підлозі відра, каструлі або тази з гарячою водою – діти можуть зачепитися і впасти туди.
– Ніколи не заливайте у ванну тільки гарячу воду, контролюйте температуру води термометром.
There a cialis without prescription ton of types of diseases and problems but those are mostly curable.
– Не залишайте важіль змішувач в положенні «гаряча вода». При відкриванні крана дитина може ошпаритися.
– Прилаштуйте до крана спеціальний термостат, який обмежує нагрівання води до 50°C.
– Заливайте в грілку воду температурою не вище 50°C і добре закручуйте кришку.
– Не залишайте дитину одну без нагляду, коли вона робить інгаляцію. Дитина може легко потягнути на себе зі столу рідину для інгаляцій разом з рушником.
– Не варто недооцінювати «радіус дії» вашої дитини – він збільшується із кожним днем.
Виконання цих порад не потребує додаткових фінансових витрат з боку батьків, але стовідсотково допоможе захистити здоров’я дитини. Проте, якщо виникне прикра ситуація, необхідно пам’ятати прості рекомендації надання медичної допомоги.
Перша допомога при опіках:
1. При нещасному випадку негайно охолоджуйте місце опіку водою упродовж 10-15 хвилин. Вода при цьому повинна мати температуру не нижчу +15°С, інакше дитина може переохолодитися. Охолодження такою водою має й знеболювальний ефект.
2. Негайно викличте бригаду швидкої допомоги за телефоном 103.
3. Ні в якому разі не обробляйте опікову рану борошном, зубною пастою, маслом, спиртом і іншими «народними» методами.
4. Пам’ятайте про те, що ваша дитина знаходиться в шоковому стані. Не залишайте її одну до прибуття лікаря швидкої допомоги.
Довідка: Матеріал підготовлений в рамках реалізації Проекту «Проти опіків», черговий етап якого розпочався у Львівській області з лютого 2016 року. Керівник проекту – Геннадій Фузайлов, професор (Harvard Medical School, Бостон; Shriners Hospital for Burn Children, Бостон). На Львівщині програма впроваджується за сприяння департаменту охорони здоров’я ЛОДА, Управління охорони здоров’я Львівської міської ради, опікового центру 8-ї міської клінічної лікарні.

Мар’яна ІСЬКІВ, лікар педіатр, аспірант ДУ «ІСП НАМНУ»

by #CreativeSMM

Scroll Up